Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej

  Wydział Medycyny Weterynaryjnej

   Uniwersytet Rolniczy w Krakowie  

plik svg - godło

grafika ilustracyjna

Pryszczyca

04.04.2025
grafika ilustracyjna

Ogniska pryszczycy w Europie, poważne zagrożenie dla produkcji bydła , świń, owiec i kóz

    Aktualna, zmieniająca się z dnia na dzień sytuacja Europy w zakresie najgroźniejszej i wywołującej niezwykle poważne skutki ekonomiczne choroby zakaźnej zwierząt, jaką  jest pryszczyca (foot and mouth disease – FMD), skłania do zaprezentowania ważnych, z praktycznego punktu widzenia, danych na temat tej wyjątkowo groźnej choroby. Ta, opisywana już 3000 lat temu, zaraza występuje nie tylko u bydła, ale także u świń, dzików, owiec, kóz i wolnożyjących zwierząt parzystokopytnych (sarny, jelenie, łosie, żyrafy, etc.). Ogółem na pryszczycę wrażliwych jest około 70 gatunków zwierząt (1, 6). 

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (World Organization for Animal Health - WOAH) choroba pozostaje ciągle aktywna. Występuje obecnie na terytorium ponad 100 państw oraz kilku kontynentów, w tym: azjatyckiego, afrykańskiego i w Ameryce Płd. 

Charakteryzuje się gorączką, pęcherzami w jamie ustnej, na języku oraz kończynach. Typowa jest niska śmiertelność wśród zwierząt dorosłych i wysoka, sięgająca 50% wśród osobników młodych. 

ikona svg - pdfPełna wersja artykułu do pobrania tutaj /plik PDF, rozmiar 1,35MB/ 

Galeria zdjęć