Ubezpieczenie zdrowotne
Ubezpieczenie zdrowotne studentów i korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej
Studenci i doktoranci korzystają ze świadczeń w zakresie opieki zdrowotnej na zasadach ogólnych obowiązujących wszystkich obywateli, zapisanych w Ustawie z 27 sierpnia 2004 o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z późniejszymi zmianami.
Ewidencja uprawnień do świadczeń prowadzona jest w systemie eWUŚ. W przychodniu lub szpitalu okazuje się dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia albo składa odnośne oświadczenie. Do potwierdzenia ubezpieczenia w systemie eWUŚ wystarczy PESEL i dowód osobisty. Status swojego ubezpieczenia można sprawdzać zakładając osobiste konto w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta
Informacja dla studentów – obywateli polskich:
Do 26 roku życia osobę studiującą zgłaszają do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS rodzice lub opiekunowie prawni – jako członka rodziny.
Członkiem rodziny osoby ubezpieczonej są
- Dziecko – własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej – do ukończenia 26 lat, jeżeli natomiast posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku;
- Małżonek – jeśli nie ma własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego;
- Rodzice, dziadkowie (tzw. wstępni) – jeśli nie mają własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego i pozostają z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.
Prawo do świadczeń wygasa w przypadku, gdy rodzice, którzy zgłosili studenta do ubezpieczenia zmienią pracę i nie zgłoszą go u nowego pracodawcy. Należy im przypomnieć wtedy, żeby uczynili to ponownie.
W wyjątkowych określonych przepisami przypadkach losowych do ubezpieczenia zdrowotnego może zgłosić uczelnia.
Po ukończeniu 26 roku życia do ubezpieczenia może zgłosić studenta uczelnia pod warunkiem, że nie podlega on ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu (np. bycia małżonkiem osoby ubezpieczonej lub pracy w ramach umowy o pracę lub umowy zlecenia); szczegółowy wykaz innych tytułów w Piśmie okólnym.
Ważne! Jeżeli student był zgłoszony do ubezpieczenia, ale jednocześnie pracował podczas nauki w ramach umowy o pracę lub umowy zlecenia, to kiedy zakończy pracę, zostanie wyrejestrowany z ubezpieczenia. W takim przypadku, żeby korzystać ze świadczeń zdrowotnych, musi zostać ponownie do niego zgłoszony.
Ubezpieczany student/doktorant nie może wnioskować o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członków swojej rodziny (niepracujący małżonek, dzieci) – podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2561). Szczegółowe informacje na ten temat dostępne pod linkiem.
Po ukończeniu studiów albo skreśleniu z listy studentów, a przed podjęciem pracy, prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w ramach NFZ trwa jeszcze 4 miesiące.
Informacja dla studentów – obcokrajowców:
- posiadających Kartę Polaka lub poświadczone pochodzenie polskie w myśl ustawy o repatriacji:
Uczelnia może zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego i odprowadzać odnośne składki za studenta posiadającego Kartę Polaka lub poświadczone polskie pochodzenie w myśl ustawy o repatriacji
- będących obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA):
podstawą korzystania ze świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ jest posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Uczelnia może zgłosić studenta do ubezpieczenia na zasadach obowiązujących studentów polskich tylko w przypadku nieposiadania tytułu do ubezpieczenia w kraju zamieszkania
- innych niż wyżej wymienieni: mogą oni zawrzeć umowę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego (NFZ Oddział Kraków, ul. Wadowicka 8W).) i opłacać składki we własnym zakresie.
Aby zostać objętym ubezpieczeniem zdrowotnym należy pobrać poniższe druki, wypełnić i złożyć w Dziekanacie WMW.