Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej

  Wydział Medycyny Weterynaryjnej

   Uniwersytet Rolniczy w Krakowie  

Godło Polski

grafika ilustracyjna

Informacje ogólne:

Zgodnie z programem studiów, praktyki kliniczne i w inspekcji weterynaryjnej przewidziane są dla studentów IV i V roku studiów.

Przed rozpoczęciem praktyk studenci zgłaszają się do Dziekanatu po dzienniczki praktyk. Dzienniczki te wypełniane są na bieżąco. Po zakończeniu praktyki dzienniczki składane są u koordynatora praktyk.

Dzienniczki praktyk należy oddać do Dziekanatu po zakończeniu wszystkich praktyk przewidzianych programem studiów, tj. po V roku studiów.

Przed rozpoczęciem praktyki w Inspekcji Weterynaryjnej studenci zobowiązani są do wykonania odpowiednich badań lekarskich, skierowanie na badania student otrzymuje w Dziekanacie WMW (termin odbioru skierowań jest ogłaszany corocznie przez Dziekanat).

Cały obieg dokumentów jak i organizacji praktyk zawiera "Procedura praktyk na kierunku weterynaria".

Regulamin Praktyk Klinicznych: 

  • Studenci samodzielnie wybierają miejsca praktyk wakacyjnych. Konieczne jest uzyskanie zgody kierownika zakładu leczenia zwierząt (ZLZ), w której ma się odbywać praktyka. Student wypełnia Podanie o przyjęcie na praktykę wpisując proponowane miejsce odbywania praktyki, oraz termin jej realizacji, przy czym propozycja musi uzyskać akceptację Pełnomocnika Dyrektora WMW ds. Praktyk.
  • Praktyki kliniczne odbywają się w okresie letniej przerwy międzysemestralnej w wymiarze 160 godz.(4 tyg.) po IV i V roku.
  • Student może rozpocząć praktykę pod warunkiem:
    • dostarczenia do wydziałowego pełnomocnika ds. praktyk klinicznych porozumienia o prowadzeniu klinicznej praktyki studenckiej (jeden z egzemplarzy pozostaje w miejscu
      odbywania praktyki),
    • posiadania aktualnego ubezpieczenia w zakresie następstw nieszczęśliwych przypadków (NNW).
  • Student odbywa praktykę na zasadzie umowy zawartej pomiędzy Uczelnią a zakładem leczniczym dla zwierząt.
  • Student IV i V roku realizuje praktykę kliniczną zgodnie z programem praktyk. Zmiana miejsca odbywania praktyki jest możliwa po uzyskaniu zgody Uczelni.
  • Wszystkie nieobecności na praktyce należy odpracować
  • Praktyka jest integralną częścią studiów. Należy zachowywać się właściwie i godnie reprezentować Uczelnię. Studenta obowiązuje kulturalne odnoszenie się do kierownictwa, pracowników i klientów zakładu leczniczego dla zwierząt. W razie ewentualnych nieporozumień, należy zawiadomić kierownika ZLZ i Biuro Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej w Krakowie.
  • Student w trakcie odbywania praktyk zobowiązuje się, iż będzie postępować sumiennie i zgodnie z najlepszą wiedzą weterynaryjną, będzie przestrzegać godności zawodu, a także wykonywać wszystkie obowiązki, wynikające z przepisów prawa oraz zasad Kodeksu Etyki.
  • W ciągu zajęć praktycznych student pracuje w tych samych godzinach co pracownicy na określonym stanowisku pracy, jeżeli suma godzin nie przekracza ośmiu godzin pracy
  • Student jest zobowiązany do posiadania własnej odzieży ochronnej (fartucha lub ubrania lekarskiego) oraz obuwia zmiennego (gumowce i/lub klapki).
  • Student podczas praktyki obowiązany jest codziennie wypełniać Dzienniczek Praktyk zapisując w nim wszystkie czynności przez siebie wykonywane. Zapisy w dzienniczku powinny być prowadzone starannie i czytelnie. Dzienniczek powinien być codziennie przedstawiany opiekunowi praktyki do podpisu. Dzienniczek jest urzędowym dokumentem stwierdzającym obecność studenta na praktyce - w nim przełożeni wpisują ewentualne uwagi.
  • Student ma prawo do opracowania i realizacji indywidualnego programu praktyki, który musi być zatwierdzony przez Koordynatora Praktyk.
  • Student po przedłożeniu: zaświadczenia-opinii w formie pisemnej z miejsca odbycia praktyki oraz Dzienniczka Praktyk jest dopuszczony do zaliczenia praktyki.
  • W trakcie trwania praktyki student może być kontrolowany przez pełnomocnika do spraw praktyk lub inną, upoważnioną przez Dyrektora Centrum osobę
  • Po podpis ze strony Uczelni dotyczacy praktyk w inspekcji weterynaryjnej należy zgłosić się do Pana mgr inż. Karola Woś -adres: Al. Mickiewicza 21, pok. 21; tel: 12 662 44 11


Krajowa Izba Lekarsko – Weterynaryjna ustaliła odpłatność za praktyki kliniczne w wysokości 32 zł/dzień (uchwała Nr 27/2014/V).

Po zakończeniu praktyki prosimy o wystawienie faktury na następujące dane:


Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Al. Mickiewicza 21
31-120 Kraków
NIP 675 000 2118

i przesłanie jej na adres:


Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Al. Mickiewicza 21
31-120 Kraków
dopisek: "WMW"

W treści faktury MUSI znaleźć się informacja, że jest to faktura za udział studenta X w klinicznej praktyce studenckiej.


Dokumenty do pobrania