Zabiegi OPU u klaczy
17.01.2022
Zespół Rozrodu koni Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR w składzie: dr hab. Maciej Witkowski, prof UR oraz lek. wet. Magdalena Profaska uczestniczył w międzynarodowej konferencji “Biotechnologia w rozrodzie koni”, która odbyła się 15-16.X.2021 r. w Stadzie Ogierów Książ. Konferencja miała na celu przedstawienie dostępnych metod biotechnologicznych w rozrodzie koni.
Drugi dzień Konferencji zakończył się pod znakiem warsztatów OPU - Ovum Pick Up (przyżyciowego pobierania oocytów z jajników klaczy) pod okiem instruktora Roberto Sanchez DVM.
Prelegenci:
Duccio Panzani DVM PhD – University of Pisa, ITJohn R. Newcombe DVM PhD – University of Nottingham, UK
Juan Cuervo-Arango Lecina DVM PhD MSc, ESP
Maciej Witkowski dr hab. nauk wet. Prof. UR w Krakowie, PL
Lucjan Witkowski dr hab. nauk wet. Prof. SGGW, PL
Greg Staniek BVMS MRCVS – Clinical Director of Bourton Vale Equine Clinic, UK
Agnieszka Nowak dr nauk med. - UJ-UR w Krakowie, PL
Sylwester Zając dr nauk wet. – GFE Polska, PLMagdalena Profaska-Szymik lek. wet. - UJ-UR w Krakowie, PL
Roberto Sanchez DVM – Grönwohld Hof, DE
W grudniu 2021 r. zespół zajmujący się rozrodem koni z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR w składzie: dr hab. Maciej Witkowski, prof UR oraz lek. wet. Magdalena Profaska we współpracy z dr n. wet. Sylwestrem Zającem z Centrum Rozrodu Koni - GFE Polska oraz z DVM Roberto Sanchezem z firmy Embryo-Sanchez z Niemiec, przeprowadził zabiegi przyżyciowego pobrania oocytów z pęcherzyków jajnikowych (OPU) u 6 klaczy. Łącznie uzyskano 52 oocyty, które zostały wysłane do laboratorium biotechnologii rozrodu koni Avantea - Equine Assisted Reproduction we Włoszech, gdzie pobrane komórki wykorzystano do przeprowadzenia pozaustrojowego zapłodnienia metodą ICSI, uzyskując 7 zarodków. Są to pierwsze zarodki końskie uzyskane tą metodą w układzie, gdzie zabiegi OPU przeprowadzone zostały w Polsce. Do tej pory, klacze w celu przeprowadzenia OPU wywożone były do klinik zagranicznych. W pozyskaniu oocytów pomagał zespół Weterynaryjne Centrum In Vitro Bovisvet.