Zabiegi OPU u klaczy

17.01.2022

Zespół Rozrodu koni Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR w składzie: dr hab. Maciej Witkowski, prof UR oraz lek. wet. Magdalena Profaska uczestniczył w międzynarodowej konferencji “Biotechnologia w rozrodzie koni”, która odbyła się 15-16.X.2021 r. w Stadzie Ogierów Książ. Konferencja miała na celu przedstawienie dostępnych metod biotechnologicznych w rozrodzie koni.

Od lewej: Duccio Panzani, Greg Staniek, John R. Newcombe oraz Juan Cuervo-Arango LecinaUczestnicy praktycznych warsztatów OPU wraz z prelegentami.

Drugi dzień Konferencji zakończył się pod znakiem warsztatów OPU - Ovum Pick Up (przyżyciowego pobierania oocytów z jajników klaczy) pod okiem instruktora Roberto Sanchez DVM.

Prelegenci:

Duccio Panzani DVM PhD – University of Pisa, IT
John R. Newcombe DVM PhD – University of Nottingham, UK
Juan Cuervo-Arango Lecina DVM PhD MSc, ESP
Maciej Witkowski dr hab. nauk wet. Prof. UR w Krakowie, PL
Lucjan Witkowski dr hab. nauk wet. Prof. SGGW, PL
Greg Staniek BVMS MRCVS – Clinical Director of Bourton Vale Equine Clinic, UK
Agnieszka Nowak dr nauk med. - UJ-UR w Krakowie, PL
Sylwester Zając dr nauk wet. – GFE Polska, PLMagdalena Profaska-Szymik lek. wet. - UJ-UR w Krakowie, PL
Roberto Sanchez DVM – Grönwohld Hof, DE
Od lewej lek. wet. Roberto Sanchez, dr hab. n. wet. Maciej Witkowski, lek. wet. Magdalena Profaska, dr n. wet. Sylwester Zając - Zespół Centrum Rozrodu Koni - GFE Polska
W grudniu 2021 r. zespół zajmujący się rozrodem koni z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR w składzie: dr hab. Maciej Witkowski, prof UR oraz lek. wet. Magdalena Profaska we współpracy z dr n. wet. Sylwestrem Zającem z Centrum Rozrodu Koni - GFE Polska oraz z DVM Roberto Sanchezem z firmy Embryo-Sanchez z Niemiec, przeprowadził zabiegi przyżyciowego pobrania oocytów z pęcherzyków jajnikowych (OPU) u 6 klaczy. Łącznie uzyskano 52 oocyty, które zostały wysłane do laboratorium biotechnologii rozrodu koni Avantea - Equine Assisted Reproduction we Włoszech, gdzie pobrane komórki wykorzystano do przeprowadzenia pozaustrojowego zapłodnienia metodą ICSI, uzyskując 7 zarodków. Są to pierwsze zarodki końskie uzyskane tą metodą w układzie, gdzie zabiegi OPU przeprowadzone zostały w Polsce. Do tej pory, klacze w celu przeprowadzenia OPU wywożone były do klinik zagranicznych. W pozyskaniu oocytów pomagał zespół Weterynaryjne Centrum In Vitro Bovisvet.
Od lewej dr hab. n. wet. Maciej Witkowski, dr n. wet. Sylwester Zając, lek. wet. Roberto SanchezDr hab. n. wet. Maciej Witkowski podczas wygłaszaniu wykładu